ezgif 6 41ca6d6d78cf

 

logo zsisiu biale  

Relacja z wizyty w Czechach

Przedstawiciele Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług w Elblągu w ramach programu "Uczenie się przez całe życie" - Partnerskie Projekty Szkół - Comenius mieli okazję gościć w Střední odborná škola "Fortika" w miejscowości Lomnice u Tišnova w Czechach.

Międzynarodowe spotkania to nie tylko praca nad realizacją zadań, to także okazja do odwiedzenia nowych miejsc. Na mapie wycieczki w Czechach znalazły się m.in. XII-wieczny klasztor Porta Coeli w Tišnovie oraz mająca głębokość ponad 138 metrów przepaść Macocha. W tradycyjnej destylarni w Tišnovie uczniowie mogli zobaczyć, jak powstaje śliwowica, w Browarze Černá Hora - najstarszym działającym browarze na Morawach, który do chwili obecnej zachował swój historyczny wygląd - przyjrzeli się procesowi fermentacji podczas produkcji piwa.

Program "Uczenie się przez całe życie" - Partnerskie Projekty Szkół - Comenius to doskonały sposób na szlifowanie języków obcych, wzbogacenie wiedzy na temat krajów partnerskich, poznania nowych ludzi i zawarcia nowych przyjaźni.

Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług im. Mikołaja Kopernika w Elblągu

Relacja z wizyty w Szwecji

Pod koniec marca razem z nauczycielami i dwójką przyjaciół z Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług w Elblągu brałem udział w 5-dniowym spotkaniu uczestników projektu Save - Not Waste realizowanego w ramach Wielostronnego Partnerskiego Projektu Szkół w Programie "Uczenie się przez całe życie" Comenius. Gospodarzem drugiego już spotkania była szkoła Natubruksgymnasiet i Burtrask w Szwecji.

Miło wspominam ten wyjazd, choć muszę przyznać, że pierwszego dnia bardzo się denerwowałem. Szwedzi okazali się jednak wyjątkowo gościnni.

W programie Comenius uczestniczy pięć krajów: Polska, Cypr, Szwecja, Włochy i Czechy. Wspólnie tworzymy projekt promujący zachowania ekologiczne, przetwarzanie a nie marnowanie żywności. Podczas spotkania w Szwecji dzieliliśmy się metodami przetwarzania żywności w poszczególnych krajach, wspólnie stworzyliśmy także piosenkę promującą cele projektu Save - Not Waste. Program ma także przełamywać istniejące bariery językowe. Dzięki podróży do Szwecji utwierdziłem się w przekonaniu, iż obcego języka najłatwiej nauczyć się w praktyce. Nauka angielskiego - bo w tym języku prowadzony jest projekt - sprawia większą frajdę w gronie tak sympatycznych ludzi, jakich spotkałem w Burtrask. Szczególnie zaprzyjaźniłem się z Włoszkami. Były bardzo sympatyczne i zawsze wyciągały pomocną dłoń, często razem siadaliśmy przy stole, bawiliśmy się.

Szwedzcy uczniowie pokazali nam swoją szkołę Dowiedziałem się co nieco o programie nauczania w tym kraju. Uczestniczyłem w zajęciach przygotowujących do zawodu myśliwego, leśniczego lub opiekuna koni. Mogłem sam spróbować obsługi maszyn wykorzystywanych przy wyrębie drzew, nakarmić konie lub spróbować swoich sił na symulatorze polowania.

Każdego dnia w Burtrask czekały na nas liczne niespodzianki, takie jak jazda na skuterze śnieżnym lub łowienie pod lodem. Niezwykle trudną sztuką okazało się złowienie chociażby małej rybki. Miałem również możliwość zobaczenia stada reniferów. To jedno z najbardziej niesamowitych przeżyć. Niezwykle ciekawą kulturę Szwecji poznałem również dzięki tradycyjnej kuchni – w czasie pobytu w Burtrask spróbowałem dań z mięsa łosia i renifera.

Niestety wszystko, co dobre, kiedyś się kończy i musieliśmy wracać ze śnieżnego Burtrask. Na szczęście nie koniec projektu. Przed uczestnikami ze wszystkich krajów dużo pracy. Tworzyć będziemy plakaty promujące ideę Save-not Waste, przeprowadzimy także ankiety, by zbadać, w jaki sposób w naszym najbliższym otoczeniu dba się o środowisko naturalne. Ja z niecierpliwością czekam na kolejne spotkanie z przyjaciółmi z krajów partnerskich. Gospodarzem kolejnego spotkania będzie Liceo Scientifico Statale ‘Filipo Buonarroti’. Już w październiku zobaczymy się w słonecznej Pizie we Włoszech.

Adrian Zinko
uczeń I klasy o profilu: Technik Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej (TUiSEO)
w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Usług w Elblągu

Relacja z wizyty we Włoszech

Pod koniec października brałem udział w spotkaniu uczestników projektu "Save - Not Waste" realizowanego w ramach Wielostronnego Partnerskiego Projektu Szkół w Programie "Uczenie się przez całe życie" Comenius. Gospodarzem trzeciego spotkania było Liceo Scientifico Statale ‘Filipo Buonarroti’ w Pizie we Włoszech.

W projekcie "Save - Not Waste" uczestniczy pięć krajów: Polska, Cypr, Szwecja, Włochy i Czechy. Wspólnie tworzymy projekt promujący zachowania ekologiczne, przetwarzanie a nie marnowanie żywności. Program ma także doskonalić nasze umiejętności językowe, gdyż cały projekt prowadzony jest w języku angielskim.

Wycieczka do Włoch bardzo mi się podobała. Spędziliśmy tydzień w mieście Piza. Codziennie chodziliśmy do szkoły, w której robiliśmy projekt. Wspólnie z kolegami z innych krajów wymienialiśmy się pomysłami na to, jak ratować – nie marnować. Przed wizytą w Pizie wszyscy uczestnicy projektu przeprowadzili w swoich szkołach ankiety, by zbadać, w jaki sposób w naszym najbliższym otoczeniu dba się o środowisko naturalne. Podczas spotkania we Włoszech przedstawiliśmy wyniki ankiet, dyskutowaliśmy o najczęstszych problemach, z którymi się spotykamy chcąc dbać o środowisko. W Pizie powstały także plakaty promujące postawy ekologiczne.

Podczas wizyty miałem okazję spróbować dań z innych krajów. Pierwszy raz jadłem kasztany. Na początku wydawało mi się, że będą niesmaczne, ale bardzo mi zasmakowały. Miały oryginalny smak. Zasmakowało mi włoskie jedzenie – makarony, pizza. Uważam też, że warto było spróbować tradycyjnych włoskich lodów - były pyszne! Uczniowie z krajów partnerskich mogli także spróbować naszych polskich przysmaków. Najbardziej zasmakowało im nasze ptasie mleczko.

Byłem pod wrażeniem nie tylko włoskiego jedzenia, ale i architektury. Obowiązkowym punktem wycieczki była oczywiście krzywa wieża. We Florencji bardzo podobała mi się katedra Santa Maria del Fiore . Wszystkie te piękne miejsca uwieczniłem na fotografiach. Odwiedziliśmy także park San Rossore, w którym mogłem oglądać żyjące tam zwierzęta takie jak dziki, jelenie. itd.

Podczas pobytu w Pizie mieszkałem u włoskiej rodziny. Byli to gościnni i przyjaźni ludzie. Codziennie wieczorami spędzaliśmy wspólnie czas, jedliśmy pyszną pizzę, graliśmy w kręgle.

Dzięki udziałowi w projekcie nawiązałem dużo nowych znajomości. Mogłem też doskonalić język angielski. Kiedy zbliżał się koniec wycieczki, nie chciałem stamtąd wracać. Jeśli jeszcze będę miał okazję odwiedzić kiedyś Włochy, to bez zastanowienia to zrobię. Tym czasem w szkole pracujemy nad projektem i przygotowujemy się do kolejnej wizyty. Gospodarzem marcowego spotkania będzie Cypr.

Krystian Skidaniuk
uczeń II klasy o profilu: Technik Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej (TUiSEO)
w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Usług w Elblągu

Relacja z wizyty na Cyprze

Pod koniec marca razem z nauczycielami i trójką przyjaciół z Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług brałem udział w 5-dniowym spotkaniu uczestników projektu Save-not Waste. Gospodarzem czwartego już spotkania była szkoła Apostolos Varnavas Lyceum znajdująca się w stolicy Cypru Nikozji. Jestem usatysfakcjonowany z pobytu na Cyprze głównie za sprawą dobrej pogody, która panowała tam w tym okresie.

W programie Comenius uczestniczy pięć krajów: Polska, Cypr, Szwecja, Włochy i Czechy. Podczas spotkania na Cyprze dzieliliśmy się metodami przetwarzania żywności w poszczególnych krajach , co jest głównym celem projektu Save-not Waste. Program ma także przełamywać istniejące bariery językowe.

Dzięki podróży na Cypr utwierdziłem się w przekonaniu, iż obcego języka najłatwiej nauczyć się w praktyce. Nauka angielskiego - bo w tym języku prowadzony jest projekt - sprawia większą frajdę w gronie tak miłych, życzliwych i sympatycznych ludzi, jakich spotkałem w Nikozji. Szczególnie zaprzyjaźniłem się z uczniem, u którego mieszkałem wraz z jego rodzicami - Orionem.

Miałem również wiele okazji do poznania się z innymi uczestnikami projektu m.in. podczas wycieczki do Limassol, Lefkary, czy nawet przyjęcia w domu zorganizowanego przez jednego z cypryjskich uczniów. Prócz tego uczniowie zaprezentowali Nam swoją szkołę. Moim zdaniem szkoła ta jest bardzo dobrze zorganizowana, dyrekcja była zawsze gotowa pomóc, a sam budynek sprawiał wręcz wrażenie przestrzennego i ciekawego.

Osobiście uczestniczyłem w dwóch lekcjach - fizyki i francuskiego - i mimo, iż niewiele rozumiałem bardzo spodobały mi się tamtejsze sposoby nauczania.

W czasie wolnym od zajęć i wycieczek Orion zabierał mnie nie raz na siłownie, czy po prostu na miasto wraz z jego przyjaciółmi.

Niestety, co dobre szybko się kończy. Cała wycieczka dostarczyła mi mnóstwa wspomnień , doświadczeń i niezapomnianych wrażeń. Będąc już w Polsce nie zamierzam stracić kontaktu z osobami, które poznałem bliżej na wycieczce i nie mogę się już doczekać na ich przyjazd do Naszego kraju w maju.

Adrian Zinko
uczeń I klasy o profilu: Technik Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej (TUiSEO)
w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Usług w Elblągu

Z Comeniusem po raz ostatni - relacja z wizyty w Polsce

Od 19 do 23 maja 2014 r. Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług im. Mikołaja Kopernika w Elblągu gościł partnerów Wielostronnego Partnerskiego Projektu Szkół realizowanego w ramach Programu "Uczenie się przez całe życie" – COMENIUS.

W projekcie Save – not Waste, obok Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług w Elblągu, uczestniczyły szkoły z Czech, Szwecji, Włoch i Cypru. W Elblągu spotkali się dobrzy znajomi, gdyż była to ostatnia wizyta uczestników projektu Save-not Waste, którego realizacja rozpoczęła się już w 2012 roku. Uczniowie szkół partnerskich mieszkali w domach swoich polskich kolegów. Projekt miał uzmysłowić młodym ludziom, że różnice językowe i kulturowe są zaletami, że wszyscy stanowią część społeczności europejskiej.

Głównym celem wizyty w Elblągu były wspólne obchody Dnia Unii Europejskiej. Jednym z punktów obchodów były prezentacje multimedialne dotyczącą krajów oraz współpracy uczestniczących w projekcie szkół z państwami Europy. Uczniowie przygotowali na spotkanie prezentacje w języku angielskim. Językiem tym posługiwano się podczas realizacji całego projektu. Miało to uświadomić uczniom, jak ważne jest posługiwanie się przynajmniej jednym wspólnym językiem.

Element rywalizacji zapewnił uczniom quiz wiedzy o Unii Europejskiej, w którym konkurowały czteroosobowe zespoły z Polski, Włoch, Czech, Cypru i Szwecji. Najlepsza okazała się drużyna gospodarzy.

Obchodom Dnia Unii Europejskiej w ramach projektu towarzyszyła też dobra zabawa. Uczestnicy spotkania zaprezentowali swoim zagranicznym kolegom najpopularniejsze w ich krajach tańce, gry i zabawy. Każdy mógł spróbować swych sił w tradycyjnym tańcu czeskim, skokach w gumę lub w popularnej na Cyprze grze "w kapelusznika".

Projekt Save-not Waste miał również promować postawy ekologiczne, życie w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Uczniowie partnerskich szkół przez dwa lata badali, jak kiedyś przechowywano żywność, przyglądali się starym sposobom konserwacji żywności w ich krajach oraz poznawali tradycje przechowywania żywności w krajach partnerskich. Młodzież dowiedziała się, jak dbać o zasoby naturalne, nie tworząc zbyt wielu odpadów. Poznała różne sposoby minimalizowania marnotrawstwa. Spotkanie w Elblągu było doskonałą okazją do podsumowania wszystkich działań ekologicznych.

Spotkania w ZSIŚiU służyło także wymianie kulturowej. W ramach tzw. "globalnej wioski" wszystkie kraje uczestniczące w projekcie przygotowały stoły pełne tradycyjnych potraw, lokalnych smakołyków. Uczniowie poznali dzięki temu regionalne potrawy wszystkich krajów partnerskich. Goście z Cypru, Czech, Szwecji i Włoch mogli spróbować także zupy borowikowej z łazankami, pierożków z makiem w czasie specjalnego pokazu tradycyjnych dań z regionu Warmii i Mazur.

Wizyta partnerska to nie tylko wymiana prezentacji, dyskusje na tematy edukacyjne. W programie spotkania nie zabrakło także wycieczek. Podczas tych kilku majowych dni goście z czterech krajów europejskich odwiedzili m.in. Muzeum Stutthof w Sztutowie i Muzeum Zamkowe w Malborku. Droga Królewska w Gdańsku poprowadziła ich śladami polskiej historii m.in. do Muzeum Wnętrz Mieszczańskich w Domu Uphagena. Na mapie zwiedzania znalazł się także Plac Solidarności, gdzie wznoszą się trzy krzyże upamiętniające poległych stoczniowców. Rejs galeonem do półwyspu Westerplatte przypomniał naszym partnerom nie tylko wydarzenia związane z rokiem 1939, ale także przybliżył tradycje Gdańska jako miasta portowego.

Spotkanie w Elblągu było ostatnim w ramach projektu Save – not Waste. Program Comenius tworzą ludzie z różnych zakątków Europy, którzy potrafią świetnie się dogadać i dobrze bawić. Po tych dwóch wspólnych latach dziś śmiało możemy powiedzieć, że mamy przyjaciół w Szwecji, Czechach, Włoszech i na Cyprze.

Koordynator projektu w ZSIŚiU
Magdalena Goryszewska

Galeria z wizyty

We use cookies to improve our website and your experience when using it. Cookies used for the essential operation of the site have already been set. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk